V nekaj besedah opišite svoje področje raziskovanja.
Moje področje raziskovanja je avtonomno živčevje. To je tisti del živčnega sistema, ki vpliva na t.i. ˝nezavedne˝ funkcije v našem telesu, kot so na primer dihanje, srčni utrip, prebava. Avtonomno živčevje je svoje ime dobilo po svoji pomembni lastnosti, da njegovo delovanje ni pogojeno z našo voljo in zavestjo. Prebava npr. poteka tudi ko spimo. Njegova avtonomija ni popolna, saj lahko nanj vplivamo z določenim vedenjem in tehnikami. Nas zanima predvsem aktivnost avtonomnega živčevja na srce, ki jo lahko ocenjujemo s pomočjo variabilnosti srčne frekvence (angl. Heart rate variability, HRV), saj so raziskave pokazale, da so tisti, ki imajo večjo HRV, bolj zdravi in dlje živijo. Znano je, da imajo osebe, ki redno meditirajo, večjo HRV. Zanimivo bi bilo vedeti, kako na HRV vpliva molitev, ki je v našem kulturnem okolju najbližji korelat meditativnim tehnikam.
Kako vas je pot pripeljala do točke, na kateri ste zdaj?
Od nekdaj me je zanimala zavest in njen najbližji nevroanatomski korelat. V klinični praksi je poudarek predvsem na somatskem delu živčnega sistema, medtem ko na avtonomni del pogosto pozabimo. Zanimivo je, da nam prav avtonomni del živčnega sistema daje informacijo o stanju naših notranjih organov in pomembno vpliva na občutek zavesti oz. razločevanju med to sem jaz, to pa je vse ostalo. Z drugimi besedami, iz primarne želje po spoznavanju zavesti sem prišla do raziskovanja avtonomnega živčevja.
Ali tudi sami uporabljate katero izmed tehnik, ki vplivajo na variabilnost srčne frekvence?
Da, v preteklosti sem meditirala in tekala, sedaj pa je obojega bolj malo.
Je modulacija variabilnosti srčne frekvence področje, ki bi v prihodnosti lahko imelo v vlogo v preprečevanju in zdravljenju nevroloških ali psihiatričnih bolezni?
Mislim da ja, čeprav smo do tega še daleč. Predvsem z našo mentaliteto. Trenutno so raziskave bolj usmerjene v prepoznavanje HRV kot marker za številne nevrološke, psihiatrične in srčno-žilne bolezni in je prepoznana predvsem relacija HRV kot posledica bolezni in ne kot vzrok. Zagotovo tudi drži, da ni motivacije za velike randomizirane dvojno slepe raziskave o nefarmakoloških vplivih na HRV.
Kateri film/knjigo/podcast/spletno stran bi priporočali za nadaljnje izobraževanje o vašem strokovnem področju?
Zanimiv evolucijski koncept avtonomnega živčevja je priakzan v knjigi Stephena Porgesa z naslovom Polyvagal Theory.