Program bo potekal v skladu z veljavnimi epidemiološkimi predpisi.
Program bo potekal v skladu z veljavnimi epidemiološkimi predpisi.
TOP teme v nevroznanosti
Atrij ZRC, Novi trg 2, Ljubljana (simultano predvajanje preko spleta)
V primeru poslabšanja epidemiološke situacije se predavanja v celoti prestavijo na splet.
15.55 Nagovor ob slovenskem dnevu možganov
16.00–16.30 Cepivo proti Alzheimerjevi bolezni – prihodnost ali znanstvena fantastika?
prof. dr. Borut Štrukelj, farmacevt
Alzheimerjeva bolezen je najpogostejša oblika demence. Gre za kronično nevrodegenerativno bolezen, ki je povezana s tvorbo dveh struktur – senilnih plakov (spremenjena oblika beljakovine amiloid beta) in nevrofibrilarnih pentelj (vlakna v nevronih, zgrajena iz proteina tau). Pri Alzheimerjevi bolezni prihaja do njihovega kopičenja in posledično odmiranja živčnih celic. Alzheimerjeva bolezen je še vedno neozdravljiva. Vseeno pa prihaja do pomembnih novosti na področju potenicialnih novih učinkovin. V razvoju je več monoklonskih protiteles proti tisti obliki amiloidnih proteinov, ki vodijo v razvoj patofiziologije Alzheimerjeve bolezni (monoklonsko protitelo TAP01), najnovejše raziskave na živalskih modelih pa kažejo na uspešen razvoj cepiva, imenovanega TAPAS, ki bi lahko z vezavo na specifični del amiloidnega proteina zavrl nadaljnji potek Alzheimerjeve bolezni. Smo na pragu zdravstvenega odkritja, ki bi lahko pomagalo mnogim bolnikom?
16.35–17.05 Ko se srečata inzulin in dopamin
izr. prof. dr. Draženka Pongrac Barlovič, diabetologinja
Inzulin in sladkorno bolezen le redko povezujemo z dopaminom in dopaminergičnimi signalnimi potmi. A vendar so posledice prepletanja inzulinskih in dopaminergičnih signalnih poti velikokrat vidne – shizofrenija in njeno zdravljenje sta povezani s hiperinzulinemijo, agonist dopaminskih receptorjev bromokriptin zniža hiperglikemijo in se ponekod uporablja celo za zdravljenje sladkorne bolezni, inzulinska rezistenca s hiperinzulinemijo je povezana s pospešenim napredovanjem nevrodegenerativnih bolezni in kognitivnim upadom ter nekatere druge. Razumevanje prepletanja inzulinskih in dopaminergičnih signalnih poti je v zadnjem času še zanimivejše, saj lahko ključne terapije za zdravljenje sladkorne bolezni kmalu postanejo nova možnost zdravljenja nevrodegenerativnih bolezni, npr. Parkinsonove bolezni.
17.10–17.40 Mikrobiom in anoreksija nervoza
Leon Deutch, doktorski študent BF
Anoreksija nervoza je zelo težka in pogosto tudi smrtonosna bolezen. Odgovorov, zakaj se anoreksija pojavi, je podanih že kar nekaj, hkrati pa nam kompleksnost človeškega telesa v povezavi z mikrobi in okoljskimi dejavniki postavlja vedno več vprašanj. Z uvedbo ‘omskih metod, ‘germ-free’ študij in GWAS-študij se naše razumevanje te bolezni izboljšuje. Za njen razvoj tako velikokrat ni kriv samo en mikrob, en gen, ena molekula, ampak je v veliko primerih potrebno sodelovanje vseh sistemov naenkrat, zato je pri zdravljenju ključno upoštevati čim več parametrov. Z različnimi mikrobiotskimi pristopi, vključno s psihobiotiki, preciznim prehranjevanjem in nadaljnjimi raziskavami se obeta boljše zdravljenje anoreksije nervoze.
17.40–18.00 Odmor
18.00–18.30 Nevrobiološki učinki psihedelikov in razvoj novih psihiatričnih zdravil
doc. dr. Jurij Bon, psihiater
Predavanje bo samo v živo.
Psihedeliki so se v psihiatriji sistematično uporabljali za zdravljenje duševnih motenj že od sredine 20. stoletja. Njihova uporaba je zaradi razvrstitve med prepovedane snovi kasneje zamrla. V zadnjem obdobju narašča število kliničnih raziskav, ki poskušajo dokazati njihov terapevtski učinek, vendar zaenkrat dokazi še niso prepričljivi. Razumevanje nevrobioloških učinkov psihedelikov se zdi morda še pomembnejše od ponovnih poskusov njihove terapevtske uporabe, saj lahko pokaže smeri razvoja novih psihiatričnih zdravil, ki bi delovala na drugačne tarčne mehanizme v možganih.
18.35–19.05 Samokontrola – ključ do uspeha?
Urša Ferjančič, doktorska študentka EF
Že odkar se je Odisej zavezal, da se bo uprl skušnjavam siren, so mehanizmi za preprečevanje napak samokontrole v osrčju raziskav človeškega vedenja. Naša sposobnost samokontrole je dnevno na preizkušnji, na primer nadzor nad uporabo pametnih naprav, uživanja hitre prehrane in sladkarij, kupovanja stvari preko spleta, čeprav jih v resnici ne potrebujemo. Na podlagi znanstvenega članka vam bom predstavila koncept samokontrole in kako lahko subjektivni strošek samokontrole kvantificiramo. Pogovorili se bomo tudi o relevantnosti samokontrole v vsakdanjem življenju in stroškov, ki so s tem povezani.
Delavnica
12.30–13.30 Delavnica za odrasle: V trenutku – čuječnost
Izvajalec: Sebastian Krawczyk, Društvo za razvijanje čuječnosti
Število udeležencev: 15
Atrij ZRC, Novi trg 2, Ljubljana (samo v živo)
Na delavnici boste spoznali nekaj ključnih teoretičnih izhodišč o čuječnosti ter načine, kako praksa čuječnosti pomaga pri soočanju z vsakodnevnim stresom. Izvedli bomo vodeno meditacijo, po praktični vaji pa bo tudi čas namenjen pogovoru o doživljanju med vajo.
Izvajalec Sebastjan se o izvajanju čuječnosti izobražuje že od leta 2013. Je koordinator skupin za ohranjanje prakse čuječnosti na Društvu za razvijanje čuječnosti od leta 2018, v sklopu katerega še vedno aktivno deluje. Njegov pogled na čuječnost: »Spoznavanje sebe, drugih in sveta je nekaj, kar mi od nekdaj vzbuja radovednost in daje energijo. Praksa čuječnosti mi je ponudila instrument, kako se tega lotevam na sistematično in obenem ustvarjalno.«
Delavnica
17.00–18.00 Čuječnost, biti v sedanjem trenutku
Izvajalka: Mojca Kasjak, plesna pedagoginja
Psihoterapevtska in psihološka ambulanta Pamina, Kajuhova ulica 12, Maribor (samo v živo)
Zaradi prevelikih stresnih situacij in številnih tenzij človeško telo postaja prostor napetosti in ujetosti. Telo in um sta zmeraj bolj razdvojena. Občutek nesvobode, prevelikih pritiskov in številnih nesoglasij je možno transformirati s preprostimi tehnikami in prakso čuječnosti, kar nam omogoča večjo osredotočenost in zaznavanje sebe v sedanjem trenutku. Čuječnost (angl. mindfulness) je način zavedanja svojega doživljanja, ki ga spremlja odnos sprejemanja, odprtosti in radovednosti. Ko smo čuječi, je naša pozornost usmerjena na sedanji trenutek. S preprostimi vajami se bomo zavedali svojih misli, čustev, telesnih občutkov in zunanjega dogajanja. Tako bomo razvijali zaznavanje, notranje subtilne občutke in ustvarjalno razvijali utelešen avtentičen gib. Tako bomo s pomočjo plesno-gibalnih psihoterapevtskih pristopov krepili dostop do notranjih virov moči, sočutja in pomiritve.
Predavanje z delavnico
Predavalnica VP3, Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (FAMNIT), Glagoljaška 8, Koper (samo v živo)
15.45–17.45 Utelešeni načini védenja in plesno-gibalna psihoterapija
doc. dr. Aleksandra Schuller, plesno-gibalna psihoterapevtka
Plesno-gibalna psihoterapija, skupaj z likovno, dramsko, glasbeno in integrativno (intermodalno) umetnostno terapijo, sodi med t. i. utelešene/udejanjene psihoterapevtske pristope in obsega relativno širok spekter metod ter pristopov z izhodiščem v telesnem/gibalnem izkustvu. Predavanje bo uvodoma na kratko predstavilo razvoj in temeljne koncepte področja, nato pa se bo osredotočilo na utelešene načine védenja v teoriji in praksi plesno-gibalne psihoterapije. Sledil bo izkustveni del, v katerem bodo udeleženci povabljeni k utelešenemu raziskovanju kinestetične empatije in k ustvarjalni refleksiji (risanje, pisanje) prvoosebne gibalne izkušnje.
Predavanji
Avla, Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (FAMNIT), Glagoljaška 8, Koper (samo v živo)
17.00–17.45 Os črevesje‒mikrobiota‒možgani: celovitost in usklajenost za psihofizično blagostanje človeka
dr. Tina Tinkara Peternelj, biokemičarka in biopsihologinja
Na srečanju se bomo posvetili sedaj že poznani povezavi med možgani in črevesjem ter izpostavili vlogo mikrobiote. Centralno živčevje, z možgani na čelu, velja za glavnega dirigenta našega razpoloženja in vedenja, pa vendarle bi bilo vredno nameniti pozornost tudi preostalim delom telesa, med katerimi ravno črevesje kritično vpliva na naše psihofizično zdravje. Nemalokrat poimenovano kar 'drugi možgani' črevesje prežema mrežje nevronov in bogati trilijone mikroorganizmov, komunikacija z možgani je vzajemna in živahna. V predavanju se bomo dotaknili različnih dejavnikov ‒ od prehrane, fizične aktivnosti, spalnih navad, (ev)stresa, stika z naravo in naših socialnih mrež, ki vsi igrajo pomembno vlogo v delovanju osi črevesje‒mikrobiota‒možgani. Vitalnost teh signalnih poti se manifestira tako na celičnem/mikro nivoju v našem telesu kot tudi v makro okolju, ki ga predstavljata naša skupnost in ekosistem, v katerem živimo, ter širše.
18.00–18.45 Psihotropne učinkovine in samozaznava ‒ darilo ali grožnja?
prof. dr. Gorazd Drevenšek
Uporabniki psihedelikov pogosto poročajo, da se je njihov občutek »ega« po uporabi psihedelika zmanjšal ali popolnoma »razkrojil«. Razkroj ega lahko razložimo s povečanim samozavedanjem kot rezultatom integracije hierarhičnih procesov in kot obstoj »nespremenljive« entitete, na katero so vezane naše predstave zavednega. Združevanje »integrativnega ega« in fenomena zavezanosti k napovednim (pričakovanim) procesiranjem obdelave zaznav pomagajo razlagati »razpad ega«. Rezultat je integracija in poenotenje kognitivne obdelave med ravnmi in domenami obdelave zaznav. Vzrok za uporabo psihedelikov je predvsem hedonističen (ego), ne psihološka stiska ali bolečina, pogojen pa je s socialno samozaznavo.
LJUBLJANA
Delavnica za odrasle
Prijave sprejemamo na sinapsa.senior@gmail.com, zadeva: ‘Ime delavnice’ od 1. 3. 2022 do zapolnitve prostih mest. Predhodnih prijav se ne upošteva. O uspešnosti prijave boste obveščeni s potrditvenim sporočilom.
MARIBOR
Prijavo na delavnico sprejemamo na mojca.kasjak@gmail.com, zadeva: ‘Ime delavnice’ od 1. 3. 2022 do zapolnitve prostih mest. Predhodnih prijav se ne upošteva. O uspešnosti prijave boste obveščeni s potrditvenim sporočilom.
V primeru poslabšanja epidemiološke situacije se dogodki v celoti prestavijo na splet.
KOPER
Prijave sprejemamo na naslov tmkoper2022@gmail.com, zadeva: ‘Ime delavnice’ od 1. 3. 2022 do zapolnitve prostih mest. Predhodnih prijav se ne upošteva. O uspešnosti prijave boste obveščeni s potrditvenim sporočilom.
V primeru poslabšanja epidemiološke situacije se predavanja in delavnice v celoti prestavijo na splet.
Spletna stran uporablja piškotke. S klikom na gumb "V redu" in/ali nadaljno uporabo strani sprejmete uporabo piškotkov.