Program bo potekal v skladu z veljavnimi epidemiološkimi predpisi.
Program bo potekal v skladu z veljavnimi epidemiološkimi predpisi.
Četrtkova klinična predavanja
Atrij ZRC, Novi trg 2, Ljubljana (simultano predvajanje preko spleta)
Prvi sklop: Telo v stiski
16.00–16.30 Nam gibanje lahko razkrije nevrološko bolezen?
izr. prof. dr. Maja Kojović, nevrologinja
Gibanje nam omogoča preživetje. Za normalno gibanje našega telesa skrbi živčevje. Če živčevje ne deluje normalno, se naše gibanje spremeni. Način spremenjenega gibanja nam lahko razkrije, kateri del živčevja je oškodovan. V predavanju bom na kratko predstavila delovanje živčnega sistema, predvsem tistih delov osrednjega in periferega živčenja, ki nadzorujejo naše gibanje. Predstavila bom tudi, kako okvara različnih delov živčevja spremeni človekovo gibanje in kakšno to spremenjeno gibanje je.
16.35–17.05 Vsakdanje dejavnosti za uravnavanje razpoloženja ali za svoje razpoloženje smo odgovorni sami
prof. dr. Mojca Zvezdana Dernovšek, psihiatrinja
Na zunanje in notranje dogodke se čustveno odzivamo s telesnimi reakcijami, prav tako pa nasprotno lahko s telesnimi intervencijami vplivamo na svoje počutje in čustveno odzivanje. Slednje se je izkazalo kot zelo koristno pri obvladovanju in preprečevanju depresije. V zdravljenju in preprečevanju depresije uporabljamo vrsto dejavnosti, ki so prijetne, spodbudne in koristne. Dobro izbrana dejavnost ne vpliva samo na razpoloženje, temveč vpliva na več področij našega življenja.
17.10–17.40 Čuječnost in psihosomatika: nepresojajoče zavedanje stresa namesto njegovega kopičenja v telesu
doc. dr. Mihael Černetič, integrativni psihoterapevt
Čuječnost je ena najosupljivejših in morda najdragocenejših zmožnosti človeških možganov. Randomizirano kontrolirane raziskave kažejo njene koristi pri psihosomatskih, s stresom pogojenih telesnih težavah. Preko ozaveščenja in regulacijskih procesov lahko čuječnost zmanjša ali prekine psihosomatski proces. Na fiziološki ravni je razvidno, da v možganih okrepi regulatorno funkcijo prefrontalne skorje in zmanjša reaktivnost amigdale oziroma alarmnega sistema, poleg tega zmanjša stresni odziv simpatičnega živčnega sistema in endokrinega sistema ter pripomore k nevrokemični sliki, ugodni za zdravje in dobro počutje. Vse to se nam obeta z zadostnim izvajanjem preprostih čuječnostih praks, kot sta zavedanje telesnih občutkov in zavedanje dihanja.
17.40–18.00 Odmor
Drugi sklop: Telo na meji
18.00–18.30 Pomen senzorne integracije v vsakdanjem življenju
Andreja Kovačič, delovna terapevtka
Dr. J. Ayres je senzorno integracijo opredelila kot nevrološki proces, ki nam pomaga organizirati zaznave iz lastnega telesa in okolja ter omogoča, da telo te informacije učinkovito uporabi znotraj določenega okolja. O motnji senzorne integracije govorimo, ko sta neorganiziranost in slabša predelava senzornih dražljajev tako močni, da posameznika ovirata pri izvedbi vsakdanjih aktivnosti, kar je pogost pojav pri osebah s spektroavtistično motnjo. Osebi z motnjo senzorne integracije lahko pomagamo z delovno terapijo po principu Ayresove senzorne integracije, uporabo senzornih strategij, modifikacijo in prilagajanjem aktivnosti ali okolja.
18.35–19.05 Ko napade psiha: neepileptični psihogeni napadi in zakaj jih ne razumemo
Gal Granda, nevrolog
Neepileptični psihogeni napadi so motnja, ki se kaže s ponavljanjem epizod spremenjenega vedenja, gibanja in dojemanja, ki so navzven podobne epileptičnim napadom, vendar jih v možganih ne spremljajo procesi, ki so za epileptične napade tipični. Vzroki in razvoj teh motenj se na splošno pripisujejo psihološkim vzrokom, vendar pa so mehanizmi nastanka slabo raziskani in jih ne razumemo.
19.10–19.40 Doživljanje telesa – diferencialna fenomenologija med depresijo in shizofrenijo
prof. dr. Borut Škodlar, psihiater in psihoterapevt
Doživljanje telesa je za človeka najtemeljnejše občutenje sebe in sveta. Pravzaprav je medij, s katerim sebe in svet sploh doživljamo. Zelo pogosto pa je v resnici odsotno iz našega zavestnega doživljanja ter se 'nahaja' v tihi dimenziji. Lahko rečemo, da se v doživljanju 'pojavi' predvsem takrat, ko je s telesom nekaj narobe. Tako se na primer obe paradigmatični duševni bolezni, depresijo in shizofrenijo, velikokrat doživlja na telesni ravni. Depresiven človek doživlja telo kot težko, nepretočno in nekako ustavljeno v prostoru in času. Sveta ne zmore čutiti enako kot prej, predvsem ker je v njem specifična negibnost, in zaznave ne morejo teči, se povezovati in prepletati. Na drugi strani je telo pri človeku s shizofrenijo prav tako težko čutiti, vendar razlog ni v preveliki teži in ustavljenosti, pač pa v znižani moči doživljanja telesa – kot tudi drugih ljudi in sveta v celoti – ter za to motnjo značilni odcepljenosti ali disociaciji od telesa.
Filmi
13.00 Predvajanje in komentar filma Slaba vzgoja (La Mala Education), Babičino seksualno življenje
Pedro Almodovar, 2004, 106 min; Urška Djukić, 2021, 13 min
Slovenska kinoteka, Miklošičeva cesta 28, Ljubljana (samo v živo)
Vstop je prost, vstopnice prevzamete na blagajni Kinoteke največ eno uro pred projekcijo filma.
Mladi filmski režiser Enrique Goded išče svoj naslednji filmski projekt, ko ga obišče igralec, ki išče službo. Igralec trdi, da je njegov mladostni prijatelj in prva ljubezen Ignacio Rodriguez. Ignacio, ki si je nadel igralsko ime Angel Andrade, mu prinese kratko zgodbo z naslovom »Obisk«, upajoč, da bo iz nje naredil film. Zgodba opisuje njuno mladostno prijateljstvo v internatu in fiktivno srečanje mnogo let kasneje …
Film Babičino seksualno življenje nas preko intimne zgodbe podeželske babice sooča s težavno dediščino prve polovice 20. stoletja, ko so bile ženske razumljene predvsem kot objekt zadovoljevanja svojih mož.
Projekciji bo sledila razprava s filmsko režiserko Urško Djukić.
20.20 Predvajanje in komentar filma Mladost (Youth)
Paolo Sorrentino, 2015, 124 min
Atrij ZRC, Novi trg 2, Ljubljana (samo v živo)
Vstop je prost.
Upokojeni dirigent je s svojo hčerko in najboljšim prijateljem, filmskim režiserjem, na počitnicah v švicarskih Alpah, kjer oba razmišljata o svojem življenju. Zgodba o večnem boju med starostjo in mladostjo, preteklostjo in prihodnostjo, smrtjo in življenjem.
Projekciji bo sledila razprava s kliničnim psihologom Vidom Vanjo Voduškom.
Delavnice
16.00–19.00 Delavnica za otroke: Po možganskih vijugah
Izvajalec: Organizacijska skupina Tedna možganov
Število udeležencev: 20
Mestna Knjižnica Ljubljana: Knjižnica Šiška, Trg komandanta Staneta 8, Ljubljana (samo v živo)
Delavnica za otroke se bo letos usmerila na spoznavanje strukture in delovanja možganov, natančneje na vsakega od štirih režnjev in malih možganov. Spoznali bomo njihove specifične naloge in preizkusili, kako se njihovo delovanje odraža na našem telesu. Naučili se bomo tudi, kako slabše delovanje možganov vpliva na delovanje telesa. Udeleženci bodo lahko na delavnici izrazili tudi svojo ustvarjalnost z nalogami, povezanimi s strukturo možganov.
Vse to in še več bodo otroci spoznali v krasno preživetem popoldnevu z nami. Vabljeni torej, da se nam pridružite na poti po možganskih vijugah, kjer bomo odkrivali delovanje tega neverjetnega organa in njegove povezave z drugimi deli telesa.
Delavnice so primerne za otroke od prvega do devetega razreda osnovne šole. Na delavnice otroke lahko prijavijo starši ali skrbniki.
11.00–12.30 Delavnica za odrasle: (ne)omejitve
Izvajalka: Mojca Kasjak, plesalka, koreografinja, plesna pedagoginja
Število udeležencev: 12
Atrij ZRC, Novi trg 2, Ljubljana (samo v živo)
Dotik, gib, kretnja so kinestetični načini izražanja sebe in sporazumevanja med ljudmi. Preko kinestetike vzpostavljamo stik s svetom in povzročamo spremembe v njem. Na gibalno-plesni delavnici ustvarjalnega giba bomo raziskovali meje notranjih in zunanjih razsežnosti, ki nas lahko vodijo v globlje zavedanje sebe, svojega vedenja in delovanja v vsakdanjem življenju. Spoznavali bomo svoje notranje in zunanje telo, gibalne sposobnosti, ozaveščali vidne in nevidne prostore. Z neverbalno komunikacijo bomo raziskovali odnos do sebe, do drugih, do prostora, do glasbe ...
Gibanje je terapevtsko, saj povezuje več možganskih funkcij. Ko se gibamo, se v možganih vzpostavi integralna funkcija, ki vzpostavlja nove nevronske povezave, in zato se vzpostavljata večja kreativnost in produktivnost razmišljanja. Terapija z umetniškimi pristopi in sprostitvenimi tehnikami deluje transformativno, kar pomeni, da se stari vzorci delovanja spremenijo v nove, boljše mehanizme delovanja.
ŽIVLJENJE JE GIBANJE!
13.00–14.00 Delavnica za odrasle: Meditacija kot kompas pravih odločitev
Izvajalka: Yvonne Knap, biologinja, certificirana vaditeljica meditacije
Število udeležencev: 15
Atrij ZRC, Novi trg 2, Ljubljana (samo v živo)
Meditacija človeka pripelje v stik s samim seboj. Svet, ki nas obdaja, je poln informacij in obveznosti, zato se lahko večkrat počutimo ujeti in časovno omejeni. Vse te distrakcije človeku preusmerijo pozornost in naš fokus je kaj kmalu usmerjen izključno na zunanje dejavnike, ki nas obdajajo. Kako pa se počutimo sami, kako se ob tem počuti naše telo, kaj nam pravijo naša čustva … vse to ostaja znotraj nas samih in je postavljeno na zadnje mesto. Idealno bi torej bilo, da se odločitve (kot so na primer, kaj bomo danes delali, kam bomo šli, kaj bomo rekli in kaj bomo pojedli) zgodijo ob upoštevanju našega notranjega glasu in ne le zunanjih okoliščin. Najboljša odločitev namreč ni samo posledica gole logike, ampak tudi tako imenovane intuicije. Na delavnici bomo razložili, kaj je intuicija in kako jo lahko natreniramo.
Vsak udeleženec naj s sabo prinese podlogo za sedenje.
Predavanji
Psihoterapevtska in psihološka ambulanta Pamina, Kajuhova ulica 12, Maribor (simultano predvajanje preko spleta)
V primeru poslabšanja epidemiološke situacije se dogodki v celoti prestavijo na splet.
17.00–17.30 Food za mood: Kako optimizirati zdravje možganov in telesa s prehrano
Tanja Goltnik, psihologinja
V predavanju bo predstavljena povezava med hrano, ki jo zaužijemo, in našim razpoloženjem ter kako črevesna flora podpira (ali ovira) naše duševno zdravje. Orisan bo učinek omega-3 maščobnih kislin v preventivi depresije, kakšno vlogo ima vagusni živec pri sproščanju dopamina in serotonina ter kako lahko s hrano zavremo kognitivni upad in posledično demenco. Predstavljena bo tudi izjemna vloga vedenjskih prepričanj ter kako ni samo pomembno, kaj jemo, temveč tudi kdaj jemo.
Število mest bo omejeno. Na dogodek se je potrebno predhodno prijaviti na tej povezavi.
17.40–18.10 Placebo – ali lahko z mislimi vplivamo na telo (in obratno)?
Špela Novak, psihologinja
Tradicionalno se je placebo obravnaval kot nepogrešljiva kontrolna strategija randomiziranih kliničnih študij, v zadnjih letih pa je množica dokazov iz eksperimentalnih študij pozornost preusmerila na pozitivne učinke zdravljenja s placebom in prinesla novo zavedanje o njegovi možni uporabi v klinični oskrbi. Pri bolečini, depresiji in multipli sklerozi so se ob zdravljenju s placebom pokazali merljivi učinki. Pokazali pa so se tudi pri pacientih s Parkinsonovo boleznijo. Po več desetletjih študij so raziskave po vsem svetu jasno pokazale, da pričakovanje klinične koristi oblikuje človekovo zaznavanje in doživljanje, kar sproži začetek psihobiološkega pojava, imenovanega 'učinek placeba'. Ta spodbuja vrsto zdravilnih učinkov z aktivacijo različnih delov možganov, o čemer bomo podrobneje slišali na predavanju. Pogledali si bomo ozadje delovanja placeba ter trenutno aktualne metode Wim Hof.
Število mest bo omejeno. Na dogodek se je potrebno predhodno prijaviti na tej povezavi.
Predavanja
Predavanja se bodo ta dan odvijala na dveh različnih lokacijah.
Predavalnica tramontana, Fakulteta za humanistične študije (FHŠ), Titov trg 5, Koper (samo v živo)
17.00–17.45 Gibalni dialog in ples z malčki (izkustveno predavanje)
Neva Kralj, plesno-gibalna terapevtka in plesna pedagoginja
Predstavljen bo del pedagoškega programa, oblikovanega po predavateljičinih izkušnjah v praksi predšolske plesne pedagogike ter plesno-gibalne preventive in terapije. Osredotoča se na ples in gibalni dialog z otroki v prvem starostnem obdobju kot način izražanja, nebesednega sporazumevanja in razvijanja oblik gibanja. Z modifikacijami je program primeren za različne starostne skupine. V plesu je integrirano tako čustveno kot spoznavno področje razvoja, ki prerašča običajno, funkcionalno obliko gibanja, kar vpliva na razvoj otroka kot celovite osebnosti. V predavanju bo osvetljen pomen gibanja in telesnega izražanja za otrokov celostni razvoj in otrokove unikatne interakcije z okoljem. V predstavitvi bomo program spoznali tudi preko videomateriala in lastne gibalne izkušnje.
18.00–18.45 Utelešeni um
doc. dr. Toma Strle, filozof in kognitivni znanstvenik
V nasprotju s klasičnim pojmovanjem človeškega uma spoznanja različnih disciplin kognitivne znanosti jasno kažejo, da telesnost in umeščenost organizma v okolje bistveno opredeljujeta to, čemur pravimo um. Na predavanju bomo utelešenost spoznali z obravnavo raziskav in uvidov v delovanje vidnega zaznavanja, čustev, mišljenja in nekaterih ostalih kognitivnih procesov in pojavov. Ugotovili bomo, da osnovni namen uma ni pasivna obdelava informacij, ki jih organizem prek čutov pridobiva iz okolja, ampak uspešno delovanje v svetu. Kot tak človeški um s svojo specifično telesnostjo prek interakcije s svetom aktivno soustvarja to, kar spoznava.
Avla, Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (FAMNIT), Glagoljaška 8, Koper (samo v živo)
19.00–19.45 Brez telesa ne gre
dr. Tjaša Stepišnik Perdih, socialna pedagoginja, zakonska in družinska terapevtka ter senzomotorična terapevtka
Na predavanju se bomo dotaknili soodvisnosti telesa in duševnosti ter poudarili, zakaj je pri obravnavi duševnih težav treba nasloviti tudi telo. V tem kontekstu bomo spoznali senzomotorično psihoterapijo in na praktičnih primerih prikazali, kako telo odraža duševne stiske in pripoveduje našo življenjsko zgodbo.
Delavnica
17.00–17.45 Delavnica za odrasle: Spremeni um skozi telo
Izvajalka: Eva Brovinsky, facilitatorka utelešenega učenja
Avla, Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (FAMNIT), Glagoljaška 8, Koper (samo v živo)
Izkušnje gradijo možganske povezave in vsaka izkušnja je nujno utelešena. Zakaj torej ne bi vključili telesa tudi pri spreminjanju navad, vzorcev ali načina razmišljanja? Kako zavzeti držo, ki nas naredi povezovalne in komunikativne ali pa osredotočene in natančne? Dostopite do različnih načinov razmišljanja in delovanja s spremembo drže, giba, diha, hitrosti … Sproščena delavnica vas bo presenetila z nepričakovanimi spoznanji o omejenosti vaših odzivov.
LJUBLJANA
Delavnice za odrasle
Prijave sprejemamo na sinapsa.senior@gmail.com, zadeva: ‘Ime delavnice’ od 1. 3. 2022 do zapolnitve prostih mest. Predhodnih prijav se ne upošteva. O uspešnosti prijave boste obveščeni s potrditvenim sporočilom.
Delavnica za otroke
Prijave sprejemamo na naslov: sinapsa.junior@gmail.com, zadeva: ‘Dopoldanske delavnice za otroke’ od 1. 3. 2022 do zapolnitve prostih mest. Prosimo, da v prijavi navedete tudi starost udeležencev. Predhodnih prijav se ne upošteva. O uspešnosti prijave boste obveščeni s potrditvenim sporočilom.
Če bomo zaradi epidemije delavnice primorani prestaviti na splet, si pridržujemo pravico do prilagoditve vsebin.
KOPER
Prijave sprejemamo na naslov tmkoper2022@gmail.com, zadeva: ‘Ime delavnice’ od 1. 3. 2022 do zapolnitve prostih mest. Predhodnih prijav se ne upošteva. O uspešnosti prijave boste obveščeni s potrditvenim sporočilom.
V primeru poslabšanja epidemiološke situacije se predavanja in delavnice v celoti prestavijo na splet.
This site uses cookies. Find out more about cookies and how you can refuse them.