Program bo potekal v skladu z veljavnimi epidemiološkimi predpisi.
Program bo potekal v skladu z veljavnimi epidemiološkimi predpisi.
Okrogla miza
Atrij ZRC, Novi trg 2, Ljubljana (simultano predvajanje preko spleta)
V primeru poslabšanja epidemiološke situacije se okrogla miza v celoti prestavi na splet.
18.00–19.30 Okrogla miza: Znamenja preteklosti
izr. prof. dr. Maja Rus Makovec, psihiatrinja in psihoterapevtka, doc. dr. Maja Petrović Šteger, socialna antropologinja in prof. dr. Metka Kuhar, socialna psihologinja in somatska terapevtka
Travma – beseda, ki v sebi nosi ogromno teže. Vemo že, da lahko težke izkušnje iz preteklosti pomembno vplivajo na naš um in tako tudi na naše delovanje v svetu. Se pa v naboru informacij, ki govorijo o posledicah travme, včasih izgubi dejavnik, ki v travmi pogosto igra ključno vlogo – telo.
Ali travma vpliva na to, kako (ne)varno se počutimo v lastnem telesu?
Ali lahko travma zaznamuje strukturne spremembe na ravni našega telesa in možganov?
Kje je mesto zaznamovanih teles v naši družbi in kakšen je njun medsebojen vpliv?
Ali kot družba postajamo strpnejši do različnih oblik travme in do iskanja pomoči za njihovo preseganje?
Kljub teži teme, ki jo bomo obravnavali na letošnji okrogli mizi Tedna možganov, se bomo vanjo podali z raziskovalnim duhom.
Vabimo vas, da se nam pridružite pri razkrivanju odgovorov na tematiko, ki se dotika vseh nas.
Pogovor bo moderirala Ana Zore, specializantka psihodinamske psihoterapije.
Film
13.00 Predvajanje in komentar filma Okrožje 9 (District 9)
Neill Blomkamp, 2009, 112 min
Slovenska kinoteka, Miklošičeva cesta 28, Ljubljana (samo v živo)
Vstop je prost, vstopnice prevzamete na blagajni Kinoteke največ eno uro pred projekcijo filma.
V Blomkampovem celovečernem prvencu v slogu zaigranega dokumentarca nad Johannesburgom pristane vesoljska ladja, polna od poti izčrpanih Nezemljanov, ki jih ljudje naselijo v koncentracijsko taborišče ob mestu. Sledimo zgodbi vladnega uslužbenca na uradu za priseljene Nezemljane Wikusa, ki se po poskusu premestitve vesoljcev na drugo lokacijo z njimi poda na vratolomno pot. Izbirati mora med svojim življenjem in življenjem svojih bližnjih, obenem pa se vse bolj dokopava do umazanih vladnih načrtov o tem, kako se bo priseljence izkoriščalo. Čustveno nabita znanstvena fantastika riše vzporednice z južnoafriškim apartheidom in z metamorfozo glavnega junaka družbi nastavlja ogledalo, kako je pri sprejemanju drugačnih zavozila.
Projekciji bo sledila razprava s študentom ekonomije Vidom Ramšakom in študentko medicine Enejo Sajko.
Delavnica
9.00–10.30 Podelitev nagrad natečaja Kapitan in ladja
Izvajalec: Organizacijska skupina Tedna možganov
Atrij ZRC, Novi trg 2, Ljubljana (samo v živo)
Avtorji najboljših izdelkov likovno-literarnega natečaja Kapitan in ladja bodo na podelitvi prejeli nagrade in potrdila za sodelovanje. Slednja bodo prejeli tudi njihovi mentorji. Poleg podelitve pa bodo povabljeni deležni tudi zanimivega spremnega programa.
Predavanje
Psihoterapevtska in psihološka ambulanta Pamina, Kajuhova ulica 12, Maribor (simultano predvajanje preko spleta)
V primeru poslabšanja epidemiološke situacije se dogodki v celoti prestavijo na splet.
17.00–18.00 Zdravi možgani: telesna vadba na recept
doc. dr. Janja Tekavc, psihologinja in fizioterapevtka
Raziskave o učinkih telesne dejavnosti na posameznika potrjujejo neločljivo povezanost našega telesnega in psihološkega delovanja. Dokazujejo namreč, da telesna dejavnost ne koristi samo preostalemu telesu, temveč tudi možganom, saj lahko ugodno vpliva na nekatere kognitivne funkcije in posameznikovo duševno zdravje. Zato bi upravičeno veljalo telesno vadbo predpisovati na recept. Pri tem se porajajo vprašanja, kot so: katero vrsto telesne aktivnosti izbrati, da bo imela najboljši učinek na možgane? Koliko, kako intenzivno in kako pogosto se gibati? Katera je najpreprostejša vaja, ki lahko zelo hitro stimulira možgane?
Število mest bo omejeno. Na dogodek se je potrebno predhodno prijaviti na tej povezavi.
Predavanji
Predavalnica Tramontana, Fakulteta za humanistične študije (FHŠ), Titov trg 5, Koper (samo v živo)
17.00–17.45 Možgani med gibanjem: disk, procesor in RAM
dr. Uroš Marušič, raziskovalec v kineziologiji
Na predavanju bomo zaplavali v zanimivi svet nevroznanosti gibanja in spoznali, kako strokovnjaki trenutno preučujejo možgane med gibanjem. Možganske centre bomo primerjali z računalniškimi komponentami ‒ diskom, procesorjem in RAMOM ‒ ter odkrivali, koliko možganskega diska, rama in procesorja potrebujemo za izvedbo preproste gibalne naloge, koliko za visoko koordiniran obrat in natančen pristanek po skoku. Ugotavljali bomo, ali se med hojo v prostoru možganska aktivacija razlikuje med zdravim starostnikom in enako staro osebo s Parkinsonovo boleznijo, ali je mogoče, da povečamo obseg svojih možganskih virov tudi v visoki starosti in kako to lahko storimo. Pogovorili se bomo, ali obstaja način, da izračunamo, koliko procesorske moči nam še ostaja in česa bi bili še sposobni. Na vsa vprašanja bomo odgovarjali s pomočjo podatkov, zbranih z najnovejšo tehnologijo, ki jo poznamo pod imenom MoBI: Mobile Brain/Body Imaging.
18.00–18.45 Nevroimunološki pogovori
dr. Bojan Rojc, nevrolog
Možgani veljajo za imunopriviligiran organ, saj so stiki med imunskimi celicami in živčevjem zelo omejeni, po drugi strani pa med živčnim sistemom in imunskim sistemom obstajajo številni medsebojni vplivi, ki so bili do danes že obsežno preučeni. Namen prispevka je osvetliti medsebojne vplive živčevja in imunskega sistema ter pomen teh povezav za zdravje ljudi.
Delavnica
18.00–19.30 Delavnica za odrasle: Izmenjave: utelešeno pogovarjanje
Izvajalka: Ana Pekolj, specializantka geštalt psihoterapije
Predavalnica VP3, Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (FAMNIT), Glagoljaška 8, Koper (samo v živo)
Kaj se zgodi, ko delim svoje telesne občutke, in kaj, ko drugi deli svoje? Z vključevanjem subtilnih telesnih zaznav v naše izražanje lahko to postane veliko bolj živo, pristno in polno. Namen prakse Izmenjav je krepitev udeleženčeve odprtosti in radovednosti za opazovanje sedanjega trenutka v odnosu do drugega. Z usmerjeno pozornostjo in dinamično relacijsko izkušnjo želi spodbuditi udeleženca k odkrivanju avtentičnosti utelešenega izražanja. Tako lahko Izmenjave razumemo kot obliko relacijske meditacije, znotraj katere dialog v odnosu temelji na istočasnem zavedanju sebe in drugega, ohranjanju povezanosti kljub neprijetnim in neznanim telesnim občutkom ter globljem zavedanju svojih odzivov.
LJUBLJANA
Delavnica za otroke
Delavnica je namenjena nagrajencem nagradnega natečaja.
Če bomo zaradi epidemije delavnice primorani prestaviti na splet, si pridržujemo pravico do prilagoditve vsebin.
KOPER
Prijave sprejemamo na naslov tmkoper2022@gmail.com, zadeva: ‘Ime delavnice’ od 1. 3. 2022 do zapolnitve prostih mest. Predhodnih prijav se ne upošteva. O uspešnosti prijave boste obveščeni s potrditvenim sporočilom.
V primeru poslabšanja epidemiološke situacije se predavanja in delavnice v celoti prestavijo na splet.
This site uses cookies. Find out more about cookies and how you can refuse them.